Start   Aktualności   |  Projekty  |  Fundacja  |  Ulica Piotrkowska  |  Kontakt
       
  Inne wiadomości  
06/02
2014
Przypomnieli o Łódzkich Białych Plamach
 
  << wróć  

Dzięki funduszon z programu "Młodzież w działaniu" studenci Politechniki Łódzkiej zwrócili uwagę łodzian na piękno architektury naszego miasta, a przede wszystkim przypomnieli im o miejscach, które dziś nie istnieją, choć kiedyś były chlubą Łodzi.

Głównym celem projektu "Łódzkie Białe Plamy" było dotarcie do jak największej liczby łodzian i zwrócenie ich uwagi na wartościową architekturę naszego miasta oraz problem, z jakim Łódź się boryka: nieznajomość historii wielu miejsc przez samych łodzian. Pomysłodawcy projektu zabrali łodzian w sentymentalną podróż po zakamarkach nieistniejących już miejsc oraz pobudzili ich ciekawość do poszukiwania nowych informacji "na własną rękę". Młodzi miłośnicy Łodzi przyznają, że liczą także na to, że pamięć o nieistniejących zabytkach i świadomość ich ogromnej liczby pomoże wzbudzić sprzeciw społeczny przeciwko odchodzeniu w niepamięć kolejnych łódzkich budynków.

W okresie od czerwca do września 2013 roku udało im się pięciokrotnie spotkać z mieszkańcami Łodzi podczas debaty, wernisażu i warsztatów. O projekcie opowiadali również na różnych szkoleniach oraz na ogólnopolskiej konferencji studenckiej zorganizowanej przez nich w ramach podsumowania przedsięwzięcia. Dzięki temu o inicjatywie usłyszeli młodzi ludzie z całej Polski!

Projekt studentów doczekał się również swojego debiutu wśród pamiątek związanych z Łodzią – wybrane szkice opracowane na jego potrzeby pojawiły się na produktach Pociągu do Łodzi oraz na pamiątkowych biletach, wyprodukowanych z okazji 85-lecia powstania zajezdni tramwajowej przy ul. Dąbrowskiego w Łodzi.

Warto dodać, że studenci stworzyli także mini-przewodnik po niesitniejących już dziś miejscach w Łodzi. Można go otrzymać bezpłatnie m.in. w biurze Fundacji Ulicy Piotrkowskiej.

Łódzkie Białe Plamy była inicjatywą realizowaną przez studentów kiedunku Gospodarka Przestrzenna na Politechnice Łódzkiej, którzy są członkami Koła Naukowego CIRKULA: Aleksandrę Piasecką, Paulinę Kasprzycką, Joannę Koczur, Milenę Król, Justynę Szymańską i Jakuba Misiaka. Przedsięwzięcie to zrealizowali przy wsparciu Fundacji Ulicy Piotrkowskiej oraz dzięki funduszom 
z programu „Młodzież w działaniu” finansowanego przez Komisję Europejską.

 

tablice w OFF Piotrkowskiej

 

warsztaty dla dzieci

 

wernisaż

 
       
 
     
dołącz do nas na 
 

  Nasi partnerzy  
         ĹĂłdzka Specjalna Strefa Ekonomiczna


born in DB