Start   Aktualności   |  Projekty  |  Fundacja  |  Ulica Piotrkowska  |  Kontakt
       
  Inne wiadomości  
17/07
2013
Lustra na ulicy. Piotrkowska z innej perspektywy!
 
  << wróć  

Niecodzienne zjawisko można było oglądać na ulicy Piotrkowskiej w dniach 12-14 lipca br. Młodzi ludzie umieścili lustra w posadzce ulicy po to, aby skierować wzrok przechodniów tam, gdzie zazwyczaj nie sięga: na zabytkowe elewacje łódzkich kamienic!

W ramach akcji "Głowa do góry! Inny punkt widzenia" pięcioro młodych ludzi z Polski, Szwecji i Hiszpanii postanowiło przekonać łodzian do tego, aby spoglądali w górę w poszukiwaniu detali historyzującej i eklektycznej architektury. W tym celu umieścili przy Piotrkowskiej dwa ogromne lustra (przy kamienicach pod numerami 78 i 80) , które leżąc w poziomie chodnika, odbijały to, co zazwyczaj umyka naszej uwadze: fasady kamienic.

Dzięki temu sprytnemu posunięciu udało im się zatrzymać setki przechodniów i porozmawiać z nimi o wartościach reprezentowanych przez łódzkie zabytki. Swoim wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie dzielili się panowie Mirosław Wojalski oraz Adam Brajter - członkowie lokalnego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Młodzież zachęcała łodzian i turystów, by wraz z nimi wysyłali uprzednio przygotowane kartki pocztowe do łódzkich urzędników i radnych, wypisując na nich sugestie obiektów zabytkowych z obszaru Łodzi, wymagające podjęcia działań konserwatorskich. Na stoisku funkcjonującym trzy dni w pasażu Rubinsteina wysłano aż 682 pocztówki.

Projekt zrealizował zespół w składzie - Magdalena Małczak, David Naranjo, Linus Lindgren, Hanna Podladowska, Jakub Zasina - wraz z wolontariuszami w ramach większego przedsięwzięcia, jakim był projekt "220 Volt!" realizowany przez Fabrykę Sztuki w Łodzi, dzięki któremu do Łodzi mogli przyjechać, uczyć się i współdziałać młodzi ludzie z wielu krajów Europy.

 

 

"Głowa do góry!" w obiektywie Marty Zając, Fabryka Sztuki

 

tagi: lustro, lustra, chodnik, ulica, przestrzeń publiczna, wydarzenie, happening, młodzież, mirror, mirrors, sidewalk, pavement, street, public space, event

 
       
 
     
dołącz do nas na 
 

  Nasi partnerzy  
         ĹĂłdzka Specjalna Strefa Ekonomiczna


born in DB