Start   Aktualności   |  Projekty  |  Fundacja  |  Ulica Piotrkowska  |  Kontakt
       
  Konkurs "Wnętrze Roku"  
17/02
2015
Konkurs na Najlepsze Wnętrze Roku 2013-2014 - nominacje: Restauracja Bawełna
 
  << wróć  

Jednym z nowopowstałych miejsc jest w dawnym imperium Izraela Poznańskiego jest restauracja „Bawełna”, która zastąpiła istniejący tam wcześniej pub o nazwie Paparazzi.
Już sama nazwa sugeruje nam silne powiązanie z historią miejsca - całe wnętrze restauracji zostało niemalże cofnięte w czasie.
Spod ścian wydobyto cegły, odkopano piwnicę pełną gruzu i utworzono w niej przestrzeń dla palaczy, a na ostatniej z trzech kondygnacji odsłonięto oryginalną fabryczną posadzkę. Zadbano również o detale, jak oryginalne lampy zdobiące sufity restauracji, które odzyskano z łódzkich fabryk.

Pierwsze piętro do przestrzeń jadalna z odkrytą kuchnią, drugie zostało wyposażone w bar- to część bardziej koktajlowa.

We wnętrzu „Bawełny” nieprzerwanie odkrywamy nowe detale, przedmioty, zakamarki. Odnosimy jednocześnie coraz silniejsze wrażenie, iż wypełniona po brzegi otaczającą nas przestrzeń, nie zostawia żadnego miejsca na oddech.

Stoliki na każdej z kondygnacji zostały ustawione bardzo blisko siebie, a każdy fragment wolnej od siedzisk przestrzeni wypełniono kolejnymi elementami jak: szafki z butelkami wina, lodówki na napoje, wieszaki na kurtki, wolnostojące obiekty plastyki. Znalazł się nawet kącik dla dzieci oraz miejsce na ekspozycję koszulek na sprzedaż.

Ten miszmasz form, wzorów, kolorów sprawia niestety dość chaotyczne wrażenie . Trudno zdefiniować klienta, jakiemu dedykowane jest to miejsce. Każdy znajdzie w nim niewielki fragment dla siebie, jednak jednocześnie nikt nie poczuje się nim w pełni zrelaksowany.

Przez różnorodność i gęstość aranżacji, restauracja zatraciła czytelny charakter, indywidualną formę i stała się jednym z wielu poindustrialnych łódzkich wnętrz. Jednocześnie, wspomniana wcześniej posadzka ostatniego piętra, pamiętająca złote czasy Poznańskiego, czy znakomity logotyp stworzony przez Libido Architects zasługują na pozytywną recenzję.  

Patronat:
Prezydent Miasta Łodzi, Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego
Partnerzy:
Łódzka Okręgowa Izba Architektów, SARP O/Łódź
Patroni medialni:
Dziennik Łódzki, Radio Łódź, TVP SA O/Łódź, TV TOYA

 

Autor tekstu i fotografii: Weronika Izdebska

 

 

 
       
 
     
dołącz do nas na 
 

  Nasi partnerzy  
         ĹĂłdzka Specjalna Strefa Ekonomiczna


born in DB