Start   Aktualności   |  Projekty  |  Fundacja  |  Ulica Piotrkowska  |  Kontakt
       
  Konkurs "Wnętrze Roku"  
19/02
2015
Konkurs na Najlepsze Wnętrze Roku 2013-2014 - nominacje: Art Inkubator
 
  << wróć  

Art Inkubator jest to miejsce zapewniające pomoc firmom z branży kreatywnej, które rozpoczynają swoją działalność. Młodzi artyści i projektanci mogą rozwijać swoje przedsiębiorstwa korzystając z doradztwa, preferencyjnych warunków najmu oraz wspólnych przestrzeni zlokalizowanych w dawnych magazynach tkanin Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana, przy ulicy Tymienieckiego 3.

 

fot. Rafał Tomczyk

            Kompleks składa się z trzech budynków, z których dwa, równoległe, połączono za pomocą wysokiego na 12 metrów, szklanego hallu. Utworzono w ten sposób niepowtarzalną, wielofunkcyjną przestrzeń, która w czasie różnych wydarzeń jest aranżowana w zależności od potrzeb, a na co dzień pełni funkcje komunikacyjne dzięki umieszczonej centralnie panoramicznej windzie oraz wejściom zlokalizowanym po obu stronach obiektu. Posadzkę łącznika zdobią oryginalne żeliwne płyty odzyskane z fabryk. Ścianami są wcześniej zewnętrzne, zabytkowe elewacje z czerwonej cegły a sufit jest szklanym dachem opartym na masywnych, stalowych dźwigarach.

fot. Rafał Tomczyk

Z hallu można dostać się do punktu informacyjnego i recepcji, Muzeum Miejsca czyli pomieszczenia, w którym zebrano znalezione podczas rewitalizacji przedmioty wskazujące na dawną funkcję kompleksu oraz do przestrzeni wystawienniczych zajmujących parter większego budynku oraz wszystkie wyższe kondygnacje obydwu obiektów. Sale wystawowe to wielkie, puste przestrzenie dawnych hal fabrycznych z zachowaną - wszędzie tam gdzie było to możliwe - oryginalną drewnianą posadzką, stolarką okienną oraz instalacją tryskaczy, która już bezużyteczna została pomalowana na niebiesko i pełni funkcje dekoracyjne. Jedyne nowe elementy wnętrza to zespoły wnętrz sanitarnych, które tylko na parterze odcinają się od reszty założenia poprzez swoją nowoczesną formę i kolorystykę. Na pozostałych kondygnacjach pozostają neutralne.

Trzeci budynek kompleksu, który znajduje się z tyłu mieści w sobie pracownie, pomieszczenia spotkań biznesowych, sale konferencyjne oraz kawiarnię z antresolą zlokalizowaną na parterze. Wnętrza w tej części są zdecydowanie bardziej nowoczesne. Zachowaną żelbetową konstrukcję i podziały okien zestawiono z mocną kolorystyką i współczesnym, dość prostym wyposażeniem.

fot. Rafał Tomczyk

Art Inkubator jest założeniem wyjątkowym nie tylko ze względu na swoją działalność ale również historyczną lokalizację. Dawne fabryki, poddane skrupulatnej rewitalizacji, która zaowocowała zachowaniem wielu ciekawych elementów pierwotnych funkcji stanowią unikatową przestrzeń o wielkim potencjale, a szklany łącznik zdecydowanie można uznać za jedno z najciekawszych połączeń form historycznych z nowoczesnymi.

 

 

Patronat:
Prezydent Miasta Łodzi, Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego
Partnerzy:
Łódzka Okręgowa Izba Architektów, SARP O/Łódź
Patroni medialni:
Dziennik Łódzki, Radio Łódź, TVP SA O/Łódź, TV TOYA

Autor: Małgorzata Zuterek

 
       
 
     
dołącz do nas na 
 

  Nasi partnerzy  
         ĹĂłdzka Specjalna Strefa Ekonomiczna


born in DB