Start   Aktualności   |  Projekty  |  Fundacja  |  Ulica Piotrkowska  |  Kontakt
       
  Konkurs "Wnętrze Roku"  
20/02
2015
Konkurs na Najlepsze Wnętrze Roku 2013-2014 - nominacje: Hotel i RestauracjaTobaco
 
  << wróć  

Zespołem wnętrz nominowanym w kategorii wnętrz budujących tożsamość jest Hotel Tobaco, należący do kompleksu Tobaco Park, oraz znajdująca się w nim restauracja "u Kretschmera" zlokalizowane w dawnej tkalni Karola Kretschmera, funkcjonującej później jako Państwowy Monopol Tytoniowy.

            Po przekroczeniu masywnych, drewnianych drzwi frontowych znajdujemy się w dwukondygnacyjnym holu z balkonem. Zrekonstruowano w nim zabytkową sztukaterię - detale w postaci kwiatów, dekoracyjne gzymsy, kasetony oraz żeliwną kratę. Dzięki użyciu minimalnych środków jak stonowana kolorystyka, delikatne szklane drzwi bez ościeżnic czy betonowy cokół uzyskano elegancki przedsionek prowadzący do holu recepcyjnego i lobby, w którym zaskakuje nas połączenie cegły, surowego betonu i prostych, nowoczesnych form. Ciekawe oświetlenie i designerskie meble tworzą odważną kompozycję. Architekci z biura EC-5 nie bali się zdecydowanych decyzji, co widoczne jest w kolorystyce zastosowanej we wnętrzu oraz w identyfikacji o bardzo dynamicznych formach. Przestrzeń dodatkowo uzupełniają obrazy i grafiki oraz gabloty, w których eksponowane są pamiątki po dawnej fabryce.

fot. Rafał Tomczyk

            W restauracji, która znajduje się w piwnicy, czeka nas dalszy ciąg pozytywnych doznań. We wnętrzu dominuje mocna, geometryczna forma odważnie oświetlonej lady, na której wystawiane są potrawy. Umeblowanie składa się z elementów o różnej formie i kolorystyce, które mimo pozornego bałaganu bardzo dobrze współgrają. Przestrzeń całej restauracji podzielona jest przez masywne ściany o dużych otworach, które pełnią nie tylko funkcje konstrukcyjne ale również inspirują drobne niuanse estetyczne w wykończeniu i umeblowaniu poszczególnych części. Na końcu umieszczono zastawiony butelkami bar, który oświetlają owalne "tuby" zamontowane w suficie. Wyjątkowo atrakcyjna jest jedna ze ścian, pokryta niebieską ceramiką, która stanowi niespotykane i niezwykle trafne zestawienie w połączeniu z ceglanymi powierzchniami.

fot. Rafał Tomczyk

            Całe założenie działa zdecydowanie efektownie. Jedynym mankamentem jest nieszczęsny stopień znajdujący się między holem a recepcją, który trzeba niestety odnotować. Być może trafniejsze byłyby również mniej dynamiczne wzory i bardziej stonowana kolorystyka dywanów pokrywających korytarze hotelu. Podkreślić natomiast trzeba znakomitą umiejętność zapanowania nad różnorodnością miejsca, która przybrała formę zabawy kolorem i przestrzenią oraz odważne połączenie dobrego światowego designu z zabytkowym, postindustrialnym wnętrzem. Jest to jedna z najbardziej oryginalnych adaptacji wnętrz dawnych fabryk Łodzi.

 

fot. Rafał Tomczyk

Patronat:
Prezydent Miasta Łodzi, Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego
Partnerzy:
Łódzka Okręgowa Izba Architektów, SARP O/Łódź
Patroni medialni:
Dziennik Łódzki, Radio Łódź, TVP SA O/Łódź, TV TOYA

 

Autor: Małgorzata Zuterek

 

 
       
 
     
dołącz do nas na 
 

  Nasi partnerzy  
         ĹĂłdzka Specjalna Strefa Ekonomiczna


born in DB