Start   Aktualności   |  Projekty  |  Fundacja  |  Ulica Piotrkowska  |  Kontakt
       
  Konkurs "Wnętrze Roku"  
21/02
2015
Konkurs na Najlepsze Wnętrze Roku 2013-2014 - nominacje: Kamienica Daubiego przy ul. Piotrkowskiej 171/173
 
  << wróć  

Niewielu łodzian, przechodząc obok tej kamienicy w codziennym pośpiechu, zdaje sobie sprawę z niezwykłości, jakie w sobie kryje. Dzisiejszy oddział Urzędu Miasta Łodzi to dawny dom fabrykanta Adolfa Daubego. Zbudowany został w latach 1892-93, według projektu sygnowanego przez Hilarego Majewskiego.  

fot. Rafał Tomczyk 

Zrewitalizowany w ramach programu „Mia100 Kamienic” budynek ma długą i ciekawą historię. W 2013 roku, podczas prac modernizacyjnych, pod warstwą farby odkryto polichromie i dekoracje sufitów na klatce schodowej oraz pomieszczeniach mieszkalnych. Jeszcze przed remontem wiedziano o istnieniu malowideł, jednak ich ilość była prawdziwym zaskoczeniem, szczególnie że znajdują się w domu średniej klasy przemysłowca – zazwyczaj tego rodzaju atrakcje właściwe były dla domów najbogatszych przemysłowców.

 

fot. Rafał Tomczyk

Zdobienia przedstawiające motywy roślinne i zwierzęce oraz postacie ludzkie, zostały pieczołowicie odtworzone. Dzięki nim można domniemywać, jakie funkcje pełniły kiedyś pomieszczenia: motywy roślinne i ptaki w listowiu prawdopodobnie znajdowały się w damskim salonie, buduarze lub bawialni; ciemno-brązowe polichromie zdobiły zapewne jadalnię, salon i gabinet. Na drugim piętrze znajdowały się sypialnie. Dekoracja salonu i klatki schodowej – motywy kwiatowo-roślinne, ptaki, cheruby - nawiązuje do sztuki antycznej. Ściany jadalni ozdobione zostały scenami z biesiadnikami i atrybutami związanymi z ucztowaniem. Ciekawe także są sceny z postaciami w strojach z dawnych epok, sceny polowań i przedstawienia zwierząt. Odnowiony zostały także piec oraz oryginalne drzwi z ościeżnicą, ozdobione pilastrami i gzymsami, znajdujące się na piętrze.

 

Stan polichromii jest zróżnicowany. Niektóre udało się odzyskać w całości, inne uległy niemal całkowitemu zniszczeniu, szczególnie na klatce schodowej. Skala szkód dokonanych przez fachowców minionego systemu za każdym razem jest bardziej porażająca. Mimo to, wnętrza zachowały się w relatywnie dobrym stanie, co sprawia, że kamienica fabrykanta Daubego jest wyjątkowym obiektem.

 

fot. Rafał Tomczyk

 

Patronat:
Prezydent Miasta Łodzi, Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego
Partnerzy:
Łódzka Okręgowa Izba Architektów, SARP O/Łódź
Patroni medialni:
Dziennik Łódzki, Radio Łódź, TVP SA O/Łódź, TV TOYA

 

Autor: Urszula Galicka

 

 
       
 
     
dołącz do nas na 
 

  Nasi partnerzy  
         ĹĂłdzka Specjalna Strefa Ekonomiczna


born in DB