Start   Aktualności   |  Projekty  |  Fundacja  |  Ulica Piotrkowska  |  Kontakt
       
  Konkurs "Wnętrze Roku"  
25/02
2015
Konkurs na Najlepsze Wnętrze Roku 2013-2014 - nominacje: Muzeum Pałac Herbsta
 
  << wróć  

Muzeum Pałac Herbsta jest jednym z najciekawszych zabytków Łodzi. Remont pałacu przeprowadzony w latach 2011-2013 przywrócił jego świetność i blask, tym razem w sposób nadzwyczaj udany. W latach 80. XX wieku nastąpiła próba odtworzenia wyglądu wnętrz (w latach powojennych do 1976 roku zajmowały je instytucje państwowe), ale dostępne materiały i brak źródeł dotyczących wystroju nie pozwoliły na pełen sukces tego przedsięwzięcia. Jednak już w latach 70. rozpoczęto badania odkrywkowe oraz studia nad archiwami, fotografiami i źródłami pisanymi, kontynuowane w czasie prac modernizacyjnych w 2011 roku. Pozwoliło to na porzucenie ogólnych wyobrażeń o fabrykanckich mieszkaniach i umożliwiło stworzenie nowej aranżacji wnętrz, bliższej zindywidualizowanemu, domowemu charakterowi.

 

            Remont konserwatorski polegał na przywróceniu oryginalnego charakteru wnętrz. Odnalezione źródła wskazywały na to, że wzory i kolorystyka tkanin oraz tapet nawiązywała do angielskich projektów Williama Morrisa, twórcy ruchu Arts and Crafts. Projekty zostały wykonane przez pracownika Politechniki Łódzkiej oraz wytkane a same tkaniny utkano w łódzkich zakładach. Zrekonstruowany został od podstaw kominek z nadstawą w salonie środkowym, oraz tamtejsze znajdujące się w nim supraporty, także oraz armatura oświetleniowa w dużej sali, jadalni i salonie lustrzanym. Tam też wymieniono podzielone płaszczyzny luster na jednolite tafle lustrzane. Odtworzono secesyjne, malarskie dekoracje na sufitach. Odnowione meble pofabrykanckie uzupełniły wnętrza. Jedną z najważniejszych rekonstrukcji było odtworzenie łącznika między salą balową a ogrodem zimowym, który odzyskał pierwotny kształt częściowo przeszklonej konstrukcji.

 

            Dziś możemy oglądać wnętrza bogate i eleganckie, w stylach m.in. neorokoko, empiru, oraz secesji. Nie możemy niestety podziwiać oryginalnego wyposażenia pałacu (nie zdołano go odzyskać), jednak wyjątkowa jest pieczołowitość, z jaką oddany został zarówno dostojny przepych reprezentacyjnych sal, jak i domowa przytulność pokojów i zacisze gabinetów.

 

 

 

Patronat:
Prezydent Miasta Łodzi, Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego
Partnerzy:
Łódzka Okręgowa Izba Architektów, SARP O/Łódź
Patroni medialni:
Dziennik Łódzki, Radio Łódź, TVP SA O/Łódź, TV TOYA

 

Autor: Urszula Galicka

 

 

 
       
 
     
dołącz do nas na 
 

  Nasi partnerzy  
         ĹĂłdzka Specjalna Strefa Ekonomiczna


born in DB