Start   Aktualności   |  Projekty  |  Fundacja  |  Ulica Piotrkowska  |  Kontakt
       
  Inne wiadomości  
23/05
2012
Tarwater w Łodzi Kaliskiej: tak brzmi "indietronics"
 
  << wróć  

17 lat działalności. Dziesięć albumów. Godziny muzyki do filmów i spektakli.
I tylko dwóch muzyków. Tarwater, instytucja niemieckiej sceny, wystąpi w czwartek, 24 maja w Łodzi Kaliskiej (ul. Piotrkowska 102).


Pisanie o duecie Ronalda Lippoka i Bernda Jestrama jest dla żonglujących nazwami gatunków muzycznych dziennikarzy wyzwaniem.

Tarwater jest zespołem odpornym na etykiety. Lippok współtworzy grupę To Rococo Rot, jeden z zespołów fundamentalnych dla postrocka, ale w Tarwater nie interesują go rytmiczne igraszki wyższego rzędu. Na półkę z napisem pop Tarwater nie trafi, bo tworzy muzykę zbyt wyrafinowaną. Jak na kontynuatorów tradycji krautrockowej jest za mało rockowy,

na zespół elektroniczny zbyt akustyczny, na zespół eksperymentalny zbyt wierny melodii.

Zrozpaczeni niemieccy dziennikarze wymyślili termin "indietronics"...

Muzykę Tarwater najkrócej można określić jako melancholijne piosenki oparte na wysuniętym na pierwszy plan prostym rytmie. Ich znakiem rozpoznawczym jest skontrastowanie zimnych dźwięków syntezatorów z ciepłymi brzmieniami gitary, cymbałów czy dęciaków oraz mechaniczny śpiew Lippoka.


Na wydanym jesienią albumie "Inside the Ships" znalazły się mocno przerobione utwory Johna Lennona i Yoko Ono oraz pionierów europejskiego electro - D.A.F.

Ta trasa Tarwater ma być zarazem ostatnią trasą koncertową organizowaną przez zasłużoną wytwórnię Gusstaff Records z Zielonej Góry, która zasłużyła się promocji Tarwater w Polsce, wydała nawet dwie płyty duetu, które nie ukazały się w zachodnich wytwórniach.

Źródło: Gazeta Wyborcza / Co Jest Grane

 
       
 
     
dołącz do nas na 
 

  Nasi partnerzy  
         ĹĂłdzka Specjalna Strefa Ekonomiczna


born in DB