Start   Aktualności   |  Projekty  |  Fundacja  |  Ulica Piotrkowska  |  Kontakt
       
  Regaty Ulicy Piotrkowskiej  
07/04
2011
Akademickie Ogólnopolskie Regaty Ulicy Piotrkowskiej w Łodzi – pełne rywalizacji, emocji i świetnej zabawy
 
  << wróć  

Już 9 kwietnia w Łodzi na ulicy Piotrkowskiej odbędą się Akademickie Ogólnopolskie Regaty Ulicy Piotrkowskiej. Dziewiąta już edycja imprezy dostarczy wszystkim uczestnikom i widzom sportowej rywalizacji w duchu fair play, niezwykłych emocji i świetnej zabawy. W tym dniu ulica Piotrkowska przemieni się w jedną z najsłynniejszych rzek Tamizę, po której ścigać się będą specjalne łodzie wioślarskie składające się z drużyn z całego kraju.

Regaty Ulicy Piotrkowskiej organizowane są od 2003 roku, są oryginalną i niekonwencjonalną imprezą sportową, angażującą całe środowisko akademickie i jednocześnie promującą najsłynniejszą łódzką ulicę Piotrkowską. Wydarzenie to jest wyjątkowe na skalę kraju i co roku wzbudza wiele emocji nie tylko wśród uczestników, ale także pośród widzów. A skąd taki pomysł na imprezę? Oczywiście inspiracją są najsłynniejsze studenckie regaty wioślarskie Oxford – Cambridge, odbywające się od ponad stu lat na Tamizie. Regaty na ulicy Piotrkowskiej zostały zaadaptowane do łódzkich realiów. Brak dostępu do rzeki i morza oraz jednocześnie nazwa miasta była natchnieniem do tego, aby rzekę tworzyła ulica Piotrkowska, a łódki – to specjalnie zaprojektowane łodzie, które są wprawiane w ruch przez pięciu niezwykle silnych „wioślarzy”, dzięki magicznemu układowi technicznemu jaki tworzą linki i bloczki. To jednak nie koniec. Cóż warta byłaby łódź bez swojego kapitana. Dlatego tak ważną rolę odgrywają piękne, czarujące i charyzmatyczne nimfy, które zagrzewają swoich wioślarzy do boju. Zasiadają one na specjalnym tronie stanowiącym stały element tyłu łodzi. W tym roku dla najpiękniejszej nimfy projektantka mody Teresa Kopias  oraz firma Oriflame ufundowały wspaniałe nagrody. Dystans, jaki muszą pokonać zawodnicy to ponad 4 km – jest co wiosłować. Przed wyścigiem jest oczywiście konkurs Nimf, w którym Jury ocenia kreatywność, prezencję i program występu każdej z Nimf.

Impreza w ciągu dotychczasowych ośmiu edycji formuła konkursu ewoluowała. Od 2007 roku oprócz łódzkich uczelni ścigają się także przedstawiciele uczelni z innych miast, a od 2009 dotychczasowe dwa warianty imprezy: edycję łódzką i edycję ogólnopolską, połączono w jeden tworząc Akademickie Ogólnopolskie Regaty Ulicy Piotrkowskiej. Od samego początku w imprezie biorą udział największe łódzkie uczelnie takie jak Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny, a od 2007 roku towarzyszą im uczelnie spoza Łodzi m.in. Uniwersytet Warszawski, Politechnika Śląska, Akademia Górniczo – Hutnicza z Krakowa, Uniwersytet Jagielloński. Impreza staje się coraz ważniejszym składnikiem kalendarza istotnych imprez polskich uczelni, bowiem łączy w sobie energię, kreatywność, nietuzinkowość i poczucie humoru charakterystyczne dla „braci studenckiej”.
 
W 2009 roku wprowadzony został „wyścig mediów”, w którym zwycięstwo odniosła załoga Radia Łódź. Tradycyjnie już patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Łodzi, fundując puchar dla zwycięskiej osady oraz Akademicki Związek Sportowy. Organizatorem jest Fundacja Ulicy Piotrkowskiej we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi. Patronat medialny sprawują: Radio Łódź, TVP 3 Łódź, Gazeta Wyborcza O/Łódź. Partnerami imprezy są firma Albeco oraz Edmar.
 
Kolejna już edycja Akademickich Ogólnopolskich Regat Ulicy Piotrkowskiej zaplanowana jest na 9 kwietnia 2011 roku. Mając na uwadze rozwój i stałe poszerzanie zakresu imprezy w tym roku kontynuujemy połączoną edycję łódzką i ogólnopolską, z perspektywą rozszerzenia imprezy o udział osad z zagranicy, a konkretniej z miast partnerskich Łodzi.
 
Podczas tegorocznej imprezy na pewno nie zabraknie rywalizacji, ogromnych emocji i wspaniałej zabawy. Będzie to doskonała okazja spotkania stałych uczestników: osady Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Medycznego, Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania, Wyższej Szkoły Informatycznej, Akademii Humanistyczno Ekonomicznej oraz Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych. Do walki o miejsce na podium stanie także aż pięć drużyn z kraju, co się do tej pory jeszcze nie zdarzyło. Będą to trzy krakowskie uczelnie: Akademia Górniczo-Hutnicza , Uniwersytet Jagielloński oraz Politechnika Krakowska oraz Politechnika Śląska z Gliwic i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
 
Zwycięzcą w ubiegłorocznych Akademickich Ogólnopolskich Regatach Ulicy Piotrkowskiej o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi została osada Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa uzyskując czas 11 minut 18 sekund. Na drugim miejscu przyjechała osada Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa z czasem: 12 min. 18 sek.. Trzecie miejsce zajął Uniwersytet Medyczny z Łodzi z czasem 13 min. 40 sek. Biorąc pod uwagę ilość drużyn w tegorocznych zawodach szykuje się bardzo zacięta rywalizacja.
 
Bądźcie z nami na starcie i mecie dopingując swoich faworytów, a przy tym świetnie bawiąc się w gronie znajomych.

9 kwietnia 2011 należy do Nas na Piotrkowskiej.
 
Wiosła w dłoń i do Łodzi !

 
       
 
     
dołącz do nas na 
 

  Nasi partnerzy  
         ĹĂłdzka Specjalna Strefa Ekonomiczna


born in DB