Start   Aktualności   |  Projekty  |  Fundacja  |  Ulica Piotrkowska  |  Kontakt
       
  Urodziny Tuwima  
20/09
2011
Relacja z "Urodzin Tuwima"
 
  << wróć  

Dnia 16 września na ulicy Piotrkowskiej (Pasaż Schillera) odbyły się obchody urodzin poety, Juliana Tuwima.
 
Impreza ta została zorganizowana przez Śródmiejskie Forum Kultury, Fundację Ulicy Piotrkowskiej pod honorowym patronatem Pani Prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. Miała ona na celu przybliżenie uczniom twórczości Juliana Tuwima, jak i postaci najsłynniejszego z łodzian.
 
Tegoroczną edycja została podzielona na 3 części, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
 
Pierwsza cześć, przeznaczona dla najmłodszych uczestników a przede wszystkim dla uczniów szkół podstawowych rozpoczęła się o godzinie 10:00 .
 
Podczas tej części można było wziąć udział m.in. w konkursie recytatorskim, quizie dotyczącym życia i twórczości poety, w konkursie na najlepsze przebranie za bohatera wierszy Juliana Tuwima. Najmłodsi mogli pokolorować papierową lokomotywę ustawioną na ulicy Piotrkowskiej oraz udać się na wycieczkę śladami poety jak również wziąć udział w przedstawieniu „Tuwimki” prezentowanym przez teatr „Pinokio”.
 
Druga część obchodów urodzin Juliana Tuwima skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych rozpoczeła się o godzinie 13. Dla nich oprócz wycieczki „Śladami Tuwima” przewidziane zostały m.in.: gra miejska, konkurs recytatorski w językach obcych, konkurs „Śpiewamy wiersze Tuwima” oraz konkurs, w którym uczniowie zaprezentowali 10 minutowe inscenizacje wybranych przez siebie wierszy. Uczestnicy mogli też pokazać własną wizję lokomotywy za pomocą graffiti (na ustawionej ściance OSB).
 
Trzecia część, która rozpoczęła się o godzinie 18 przeznaczona była dla wszystkich łodzian zarówno młodszych jak i starszych. Można było wtedy wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem oraz podziwiać prace powstałe w ciągu dnia na instalacji ustawionej wzdłuż ul. Piotrkowskiej.
 
Na zakończenie urodzin odbył się dla wszystkich koncert gwiazd, które zaśpiewały wiersze Tuwima w nowych aranżacjach. Z zespołem Rambo Jet zagrali: Piotr Pachulski (Normalsi), Marian Lichtman (Trubadurzy), Ziemowit Kosmowski, ex-Brak, Rendez Vous, Kosmofski, Łukasz Lach (L.Stadt), Jakub Koźba (Power of Trinity), Paweł Nikodemski (ex Rezerwat, KGBand), grupa Washing Machine. Wieczorny koncert był niepowtarzalną okazją, aby wiersze w całkowicie nowej interpretacji – muzycznej usłyszeć na żywo!
 
Po koncertach w Foto Cafe 102, która mieści się w bramie przy ul. Piotrkowskiej 102 odbył się koncert zespołu Agnellus, projekcja filmu Zbigniewa Rybczyńskiego pt. „Lokomotywa”, oraz spotkanie z Piotrem Matywieckim autorem książki „Twarz Tuwima”, nominowanego do nagrody Nike 2008.
 
Podczas całodniowego wydarzenia wszyscy chętni mogli wziąć udział w nagrywaniu jednego z najpopularniejszych wierszy Tuwima, czyli słynnej „Lokomotywy”. W ustawionym mobilnym studio nagrań przy ul. Piotrkowskiej 102 każdy mógł nagrać fragment wiersza, który później zostanie zmontowany w teledysk oraz stanie się zapowiedzią przyszłorocznej edycji urodzin.
 
Podczas całego dnia na swoje stoiska zapraszali: Wydawnictwo AKAPIT PRESS, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Grupa A5 wraz z księgarnią internetową Kumiko.pl. Specjalne atrakcje zapewniła również Szkoła Języków Obcych Progres.
 
Partnerami wydarzenia organizowanego przy współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Łodzi były: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, Hufiec ZHP Łódź Śródmieście, Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima. 

Serdecznie zapraszamy na kolejne obchody „Urodzin Tuwima” już w przyszłym roku!!!

 
       
 
     
dołącz do nas na 
 

  Nasi partnerzy  
         ĹĂłdzka Specjalna Strefa Ekonomiczna


born in DB