Start   Aktualności   |  Projekty  |  Fundacja  |  Ulica Piotrkowska  |  Kontakt
       
  Projekty
 
Zestawienie chronologiczne
Gwiazdka z Piotrkowską
Konferencja "Tożsamość..."
Konkurs "Potęga Łodzi"
Konkurs "Wnętrze Roku"
Pomnik Łodzian
Nasza.Piotrkowska.pl
Regaty Ulicy Piotrkowskiej
Urodziny Tuwima
Wizyta Jana Gehla
Pozostałe projekty
25 lat Fundacji Ulicy Piotrkowskiej
 
Konkurs "Najlepsze Wnętrze Roku"

---> Przejżyj aktualności na temat Konkursu "Najlepsze Wnętrze Roku" <---

Fundacja Ulicy Piotrkowskiej organizuje od 1990 roku konkurs "Najlepsze Wnętrze Roku". Jego celem jest zachęcenie projektantów i inwestorów do świadomych działań w kierunku wzbogacania i kreowania "łódzkiego stylu" współczesnych wnętrz użytkowych, utrzymania ciągłości kulturowej oraz kształtowania i promocji architektury w zabytkowym centrum Łodzi.

Kapitułę konkursu stanowią od poczatku pomysłodawcy imprezy, tj. architekci - Zbigniew Bińczyk, Marek Janiak i Wojciech Saloni-Marczewski - oraz artysta plastyk - Włodzimierz Adamiak. To oni dokonują nominacji w poszczególnych kategoriach spośród zgłoszonych wnętrz. Następnie Jury - w którego skład wchodzą obok członków Kapituły także Konserwatorzy Zabytków (miejski i wojewódzki), przedstawiciel Biura Architekta Miasta Urzędu Miasta Łodzi, przedstawiciele wspópracujących mediów, a także przedstawiciel Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej - dokonuje wyboru najciekawszego wnętrza.

Wnętrza nominowane są w trzech kategoriach:

  • ogólnej - najważniejszej - gdzie nominowane są wnętrza użyteczności publicznej usytuowane w obszarze ścisłego centrum Łodzi (ulica Piotrkowska i przyległe jej kwartały);
  • rekonstrukcji historycznej - w której doceniane są wnętrza, gdzie duży nacisk położono na realizm historyczny;
  • nowe realizacje - obejmującą wnętrza budujące tożsamość Łodzi oraz odwołujące się do historii i tożsamości Łodzi (kategoria ta obecna jest od roku 2004).

Konkurs zdążył już na stałe wpisać się w kalendarz wydarzeń miejskich i cieszy się dużym poparciem Urzędu Miasta Łodzi i Prezydenta Miasta Łodzi. Popiera go także środowisko architektów reprezentowane przez łódzki oddział Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej i Łódzką Izbę Architektów.

Konkurs cieszy się rozgłosem nie tylko w Łodzi, gdzie jego patronem medialnym jest "Dziennik Łódzki", zamieszczający corocznie cykl artykułów opisujących nominowane wnętrza, lecz także w całej Polsce. Także dzięki programom w Telewizji Polskiej o. Łódź i audycjom w Radiu Łódź konkurs zdobył wierną publiczność.

Zachęcamy do zgłaszania wnętrz do kolejnych edycji konkursu, który zwyczajowo odbywa się w miesiącu lutym. Wtedy też przyznawane są nagrody i wyróżnienia wnętrzom za rok poprzedzający rok organizacji konkursu.

 

Zapoznaj się z fotografiami wnętrz nominowanych do tytułu:

 


Restauracja Gronowalski & Buddha Pub - Najlepsze Wnętrze Roku 2012
(rozstrzygnięcie w 2013 r.) w obiektywie Adriana Biczysko 
 
     
dołącz do nas na 
 

  Nasi partnerzy  
         ĹĂłdzka Specjalna Strefa Ekonomiczna


born in DB