Start   Aktualności   |  Projekty  |  Fundacja  |  Ulica Piotrkowska  |  Kontakt
       
  Ulica Piotrkowska
 
Czym jest Piotrkowska?
Historia Piotrkowskiej
 
Historia Piotrkowskiej

Dawny trakt piotrkowski, łączący osadę biskupią zwaną Łodzią z Piotrkowem Trybunalskim, wił się między lasami i przecinał rzeczkę Ostrogę, Jasień i Dąbrówkę. Jego regulacja nastąpiła gdzieś około 1821 roku. Wtedy to urzędnik administracji państwowej przy pomocy linijki narysował główną ulicę nowo tworzącego się miasta fabrycznego. Biegła prościutko z północy na południe i miała liczne prostopadłe przecznice.

Od zarania swego istnienia była swego rodzaju skróconą historią całej Łodzi. Inaczej mówiąc - ulica Piotrkowska to takie résumé Łodzi XIX i XX stulecia. Na niewielkiej bowiem przestrzeni zamknięto kilkadziesiąt lat naszego niecodziennego - choć burzliwego - rozwoju.

Łódź i ulica Piotrkowska to nieomal jedno. Ta jedna ulica utożsamiana i była, i jest, i chyba będzie z całym miastem. Jego historią, współczesnością i przyszłością. Jego kulturowymi i estetycznymi wartościami. Ulica Piotrkowska to dziwny wizerunek całej przestrzeni lokalnej "cywilizacji". Główna galeria Łodzi, jakby jej kręgosłup. Od zawsze, czyli od dwóch wieków.

Żywa arteria wyjątkowego miasta zawsze była jego sercem. Tu wznoszono kościoły, kamienice i hotele, restauracje, cukiernie i winiarnie, banki i biura, fabryki, wille i pałace. Budowle na niej się znajdujące są eklektyczne jak samo miasto. Tu doświadczyć można artystycznych preferencji od klasycyzmu i włoskiego neorenesansu, poprzez neobarok i secesję, aż po neogotyk i neoromanizm.

  
 
     
dołącz do nas na 
 

  Nasi partnerzy  
         ĹĂłdzka Specjalna Strefa Ekonomiczna


born in DB