Po raz 25 rozstrzygnięto konkurs na Najlepsze Wnętrze Roku, organizowany nieprzerwanie od 1990 r. przez Fundację Ulicy Piotrkowskiej. W tym roku w szranki o ten tytuł stanęły lokale oddane do użytku w roku 2013 i 2014. Minione dwa lata przyniosły sporo ciekawych realizacji. Warto zauważyć, że wzdłuż ulicy Piotrkowskiej powstały nie tylko nowe lokale gastronomiczne, ale można zaobserwować stopniowy powrót handlu, który za sprawą wysokiej jakości produktów buduje prestiż głównej ulicy naszego Miasta. Co ciekawe we wnętrzach Łódzkich podwórek pojawiają się również funkcje hotelowe, urozmaicając tym samym ofertę Piotrkowskiej.
Spośród ponad 30 wnętrz zgłoszonych do konkursu, w tegorocznej edycji o tytuł Najlepszego Wnętrza Roku rywalizowało w trzech kategoriach 15 obiektów, które Kapituła Konkursu nominowała do nagrody głównej. Jury składające się z architektów, projektantów wnętrz, scenografów, konserwatorów zabytków, historyków sztuki oraz dziennikarzy wybrało najlepsze realizacje w każdej z trzech kategorii, a następnie spośród nich – Najlepsze Wnętrze Roku. W konkursie oceniano przede wszystkim umiejętność kreatywnej adaptacji lokalnych wartości obiektu, jego otoczenia oraz materialnego dziedzictwa Łodzi dla nowych funkcji. Jury konkursu zwracało uwagę na poziom i czytelność koncepcji, funkcjonalność, indywidualizm, nowatorstwo rozwiązań, nastrój, jakość wykonania i użytych materiałów.
W kategorii ogólnej, obejmującej wnętrza z obszaru ulicy Piotrkowskiej i przyległych do niej kwartałów, I miejsce przyznano Art_Inkubatorowi na ul. Tymienieckiego 3. Koncepcję architektoniczną przygotowała łódzka Pracownia Projektowa Joanna Kucharska-Kosatka (Budynek A) oraz zespół architektów w składzie: Wojciech Wycichowski, Jacek Borkowski i Marek Solnica (Budynki B i C). Projekt budowlany i wykonawczy na podstawie koncepcji wykonała firma AB-Projekt Sp. z o.o. z Tych. Art_Inkubator jest na pewno założeniem unikatowym, a projektantom udało się uzyskać ciekawe połączenie form historycznych łódzkiej architektury poprzemysłowej – wielko przestrzennych hal fabrycznych z nowoczesnymi rozwiązaniami poszczególnych, różnych funkcjonalnie współczesnych przestrzeni centrum sztuki. Biorąc pod uwagę skalę całego założenia i zainwestowanych na adaptację środków, trudno było porównywać je z pozostałymi, zdecydowanie mniejszymi nominowanymi w tej kategorii realizacjami. Dlatego też Jury konkursu postanowiło wyróżnić w tej kategorii jeszcze dwa wnętrza.
II miejsce przyznano hotelowi Stare Kino Cinema Residence znajdującemu się na ul. Piotrkowskiej120. Jury doceniło zarówno odwołanie się do historii miejsca – to tu w 1899 odbyły się pierwsze kinowe spektakle w naszym mieście oraz wartość scenograficznych kreacji, która decyduje o wyjątkowej atmosferze tego miejsca.
III miejsce uzyskał Salon LILOU, zlokalizowany na ul. Piotrkowskiej18. Jury doceniło świetne wpisanie funkcji salonu w charakterystyczną dla handlowej tradycji Łodzi powierzchnię – w głąb kamienicy. Uznanie jurorów zyskały jednoznaczne, czytelne decyzje funkcjonalne oraz dbałość o dobór materiałów, detal i powściągliwość rozwiązań kolorystycznych. Lilou to przestrzeń z klasą, która charakteryzuje się niezwykłą subtelnością.