Przejdź do treści

Łódź kreuje. Miasto kultury – Tak było!

Zakończyliśmy czwarty – najbardziej kreatywny ze wszystkich do tej pory – blok tematyczny projektu „Łodź Wczoraj – Dziś – Jutro. Rewitalizacja 2.0”. Myślą przewodnią, która nam towarzyszyła podczas spotkań i warsztatów była łódzka kultura i kreatywność. Od narodzin Łodzi Przemysłowej nasze miasto jest miejscem innowacyjności i awangardy. Łódź ma zasoby dziedzictwa kulturowego o randze światowej. Dzisiaj, dzięki zaangażowaniu mieszkanek i mieszkańców, inicjatywom i działaniom organizacji pozarządowych, samorządu i przedsiębiorców, budujemy tożsamość współczesnej Łodzi jako miasta twórczego. W ramach bloku „Łódź kreuje. Miasto kultury” zorganizowaliśmy dwie wycieczki, dwa warsztaty i jeden panel dyskusyjny. We wszystkich wydarzeniach łącznie wzięło udział ponad 150 osób. Zapraszamy do naszego podsumowania wszystkich atrakcji.

Na spacerach, które poprowadził przewodnik Bartek Damian Mielniczek, zaprezentowaliśmy Łódź – miasto kultury, wielowymiarową przestrzeń kreatywnych działań, stolicę polskiego street artu (z wyjątkową kolekcją wielkoformatowych murali), miejsce niezwykłych festiwali (Light Move Festival, Łódź Design, Festiwal Komiksu, See Bloggers Łódź, Soundedit), przestrzeń i ludzi obecnych w literaturze, komiksach, spektaklach teatralnych, muzykę i muzyków, twórców i ich dokonania w sferze designu i mody.

Historia naszego miasta sprawiła, że Łódź nigdy nie była oczywistym miastem kulturalnym. Pomimo to, rozwinęły się w Łodzi bardzo ciekawe inicjatywy i kierunki w sztuce, których próżno szukać w innych miastach. Sztuka awangardowa, techno, komiks czy murale – to jedne ze sztandarowych znaków rozpoznawczych Łodzi. Jaka jest ich historia i skąd w sumie wzięły się w Łodzi? Porozmawialiśmy o tym z samymi ich twórcami i znawcami – prezes Fundacji Urban Forms Teresą Latuszewską-Syrdą, i twórcą Parady Wolności oraz dyrektorem Festiwal Komiksu w Łodzi Adamem Radoniem. Dyskutowaliśmy o historii naszego kulturalnego miasta, o początkach powstawania ciekawych inicjatyw i kierunków w sztuce, których próżno szukać w innych miastach. Sztuka awangardowa, techno, komiks czy murale – to one w dużej mierze ukształtowały dzisiejszą, kulturalną Łódź – to dzięki nim nasze miasto jest znane. Panel poprowadził urbanista i społecznik – Kosma Nykiel.

Kreować, czyli powodować powstanie czegoś, zwłaszcza dzieła sztuki. A skoro tematem tego bloku było kreowanie to zaprosiliśmy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 175 w Łodzi do… stworzenia muralu! Na początku była pogadanka o kreowaniu, a później było już tylko twórcze szaleństwo. Od początku do końca, czyli od projektu do realizacji, stery wzięły w ręce dzieci, ale dziecięca radość tworzenia udzieliła się również dorosłym. Wspólnie namalowaliśmy mural zawierający wszystko, co nam w duszy grało, w efekcie czego powstała nasza wspólna szalona wersja herbu Łodzi.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne odkrywanie Łodzi kreatywnej i kulturalnej. Zapraszamy na kolejne spacery i spotkania, sprawdzajcie nasz harmonogram i rezerwujcie sobie czas!

Projekt „Łodź Wczoraj – Dziś – Jutro. Rewitalizacja 2.0” realizowany jest z budżetu miasta Łodzi, Więcej o projekcie przeczytacie tutaj.