Przejdź do treści

Łódź: Miasto Czterech Kultur. Tak było!

Właśnie zakończyliśmy drugi blok tematyczny projektu „Łodź Wczoraj – Dziś – Jutro. Rewitalizacja 2.0”, którego tematem przewodnim była Łódź czterech kultur. W ramach tego bloku zorganizowaliśmy dwie wycieczki, cztery warsztaty i jeden panel dyskusyjny, a we wszystkich wydarzeniach łącznie wzięło udział ponad 100 osób. Poniżej znajdziecie małe podsumowanie, zapraszamy do czytania i oglądania.

Od czasu narodzin Łodzi Przemysłowej nasze miasto tworzą przedstawiciele różnych kultur, wyznań, przybywający tutaj z całego świata. Dzisiaj w obliczu nowych wyzwań i konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy szczególne znaczenie mają działania i edukacja służące budowaniu i rozwijaniu tożsamości Łodzi jako wielokulturowego miasta tolerancji. Na spacerach, które poprowadził przewodnik Bartek Damian Mielniczek, poznawaliśmy wizerunek Łodzi jako miasta wielokulturowego, miasta tolerancji, miasta kobiet, miasta awangardy, miasta walki o sprawiedliwość społeczną oraz miasta budowanego i tworzonego przez mieszkańców, dla których to miejsce stało się ich domem. Odwiedziliśmy mnóstwo ciekawych miejsc i przeszliśmy wiele kilometrów, nawet ulewne deszcze nas nie zatrzymywały!

Zastanawialiście się kiedyś czego możemy nauczyć się z tego, jak różne kultury współżyły w Łodzi na przełomie XIX i XX wieku? Czy może Łódź czterech kultur była mitem? A jak w Łodzi odnajdują się dzisiaj imigranci z różnych stron świata – co w niej lubią, a nad czym jeszcze trzeba popracować? Szukaliśmy odpowiedzi na te pytania podzas panelu dyskusyjnego w Bibliotece Odyseja, na który zaprosiliśmy wspaniałych gości: Joannę Podolską z Centrum Dialogu Łódź oraz dr Marcina Szymańskiego z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego. Rozmawialiśmy o Łodzi wielokulturowej zarówno takiej, jaką była dawniej i jaką jest obecnie ale również o tym co możemy zrobić by jeszcze bardziej poprawić współżycie różnych kultur w Łodzi w przyszłości. Spotkanie poprowadził urbanista i społecznik Kosma Nykiel.

Spacery po Łodzi i panel dyskusyjny to nie wszystkie atrakcje jakie przygotowaliśmy w bloku tematycznym poświęconym Łodzi czterech kultur. Zorganizowaliśmy również warsztaty kulinarne dla dzieci, na których uczestnicy wspólnie przygotowali danie inspirowane wielokulturowością. Warsztaty odbyły się w studiu BOOK&COOK, a poprowadził je znakomity szef kuchni Adam Kozanecki, który zabrał dzieci na pełną pasji podróż kulinarno-kulturową.

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w naszych wydarzeniach i serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych. Terminy sprawdzicie w naszym harmonogramie.

Projekt „Łodź Wczoraj – Dziś – Jutro. Rewitalizacja 2.0” realizowany jest z budżetu miasta Łodzi, Więcej o projekcie przeczytacie tutaj.