Przejdź do treści

Łódź – Moje miasto. Przestrzeń wokół domu / szkoły / miejsca pracy – Tak było!

Podczas realizacji ostatniego bloku tematycznego projektu „Łódź Wczoraj – Dziś – Jutro. Rewitalizacja 2.0” skupiliśmy się na przestrzeni, z której korzystamy każdego dnia, przestrzeni jaka otacza nasze domy, szkoły i miejsca pracy. Naszym celem było zwrócić uwagę zarówno na zachodzące w Łodzi w ostatnich latach zmiany dotyczące przestrzeni publicznych, jak i zainspirować do szukania coraz to lepszych rozwiązań by wszystkim mieszkańcom korzystało się z miasta lepiej. W ramach bloku „Łódź – Moje miasto. Przestrzeń wokół domu / szkoły/ miejsca pracy” zorganizowaliśmy dwa spacery po Łodzi, jedne warsztaty oraz jeden panel dyskusyjny, a liczba wszystkich uczestników ponownie przekroczyła 100 osób! Zapraszamy na małe podsumowanie wszystkich atrakcji.

Łódź. Miasto – cud XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej w którym stoi pierwszy w Polsce budynek kina, stworzono pierwszą w Europie kolekcją sztuki współczesnej, uruchomiono pierwszą w Królestwie Polskim linię tramwajów elektrycznych i pojawił się pierwszy w Polsce billboard reklamowy. Łódź pozostaje wciąż miastem nieodkrytym, zaskakującym swoją wyjątkową historią i unikalnym krajobrazem architektonicznym. Spotkania dedykowane temu obszarowi tematycznemu służyły edukacji budującej i rozwijającej tożsamość lokalną Łodzi m.in. jako miasta wielokulturowego, miasta tolerancji, miasta kobiet, miasta awangardy, miasta walki o sprawiedliwość społeczną; pielęgnowaniu poczucia dumy oraz lokalnego patriotyzmu poprzez upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym miasta, również poprzez prezentowanie pozytywnych wzorców osobowych z grona historycznych postaci związanych z miastem, w tym postaci kobiecych. Wraz z przewodnikiem Bartkiem Damianem Mielniczkiem spacerowaliśmy po Łodzi i poznawaliśmy wszystkie zakątki terenu Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi. Nie zniechęciła nas nawet zimna, ponura, deszczowa i niekiedy również mglista aura pogodowa, wręcz przeciwnie – Łódź w takiej pogodzie ukazuje przed nami zupełnie inne oblicze, równie warte odkrywania. Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim za obecność oraz za wytrwałość w tych dniach! Jesteście wspaniali!

To, co nas w mieście otacza można z grubsza podzielić na: naszą przestrzeń prywatną, gdzie hasło „wolnoć Tomku w swoim domku” jest oczywistą osobistą decyzją, przestrzeń publiczną podzieloną na wypucowaną, albo i nie – to jakość elewacji, gdzie już jesteśmy w rygorach architektów i Konserwatora Zabytków, oraz przestrzeń publiczną najbliższego otoczenia architektury. W swoim domu to cieszy nas wszystko co heroicznie udało nam się zaaranżować w mieszkaniu. Odnowioną architekturą zazwyczaj jesteśmy zachwyceni, nie tylko pomalowanymi elewacjami, ale też zmianami w strukturach budynków. Mało tu mamy, jako mieszkańcy, wpływu na jakość tych zmian, ale w większości je akceptujemy. Przestrzeń publiczna za to zawsze była wokół nas, ale teraz, po raz pierwszy, jest szansa na jej świadomą kreację. Jak sobie z tym radzimy? Czy projekty idą w parze z oczekiwaniami? Czy realizacje idą zgodnie z tym co było wymyślone? Dlaczego miasto nie ma mechanizmów obronnych przed nieudacznikami na budowie – jak poradzić sobie z miejscami styków – chodnik nie dochodzi do krawężnika, kostka przed chwilą położona już sobie gdzieś obok leży… Dlaczego chcemy zmieniać plac Dąbrowskiego wpadając w pułapkę przesadyzmu – chcemy cały plac zadrzewić? Czy potrafimy prowadzić konsultacje w sprawie przestrzeni publicznych? Na te wszystkie superciekawe i superpotrzebne pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas panelu dyskusyjnego poświęconego jakości przestrzeni publicznych w Łodzi.

Naszymi gośćmi tym razem byli: Ewa Grabarczyk – kierownik Oddziału ds. Działań Społecznych w Biurze ds. Rewitalizacji Urzędu Miasta Łodzi, jedna z nielicznych osób w Biurze, która z taką pasją i zaangażowaniem włącza się w rewitalizację, dr Jagoda Adamus – adiunkt w Katedrze Gospodarki Regionalnej i Środowiska na Wydziale Ekonomiczno – Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, której zainteresowania badawcze to: rozwój miast, planowanie przestrzenne, rozwój i zarządzanie przestrzeniami publicznymi oraz Rafał Tomczyk – fotograf architektury, absolwent Gospodarki Przestrzennej na Uniwersytecie Łódzkim, społecznik i współtwórca serwisu „Fabryczna”, pomysłodawca przebudowy ulicy Traugutta na woonerf. Spotkanie poprowadził Wojciech Wycichowski – architekt, współtwórca tzw. Nowego Centrum Łodzi, współzałożyciel Fundacji Ulicy Piotrkowskiej. Wspólnie z uczestnikami dyskutowaliśmy jak zadbać o naszą wspólną przestrzeń by wszyscy byli zadowoleni?  Wszyscy przecież chcemy by w Łodzi nam się żyło lepiej. Każdy z panelistów wyjaśnił swój punkt widzenia na projektowanie przestrzeni publicznych i na późniejsze korzystanie z niej, a trzy różne punkty widzenia – fundamentalne zasady projektowania przestrzeni publicznych, praktyczne korzystanie z przestrzeni publicznych oraz społeczny wymiar przestrzeni – uzupełniały się i składały w jedną spójną wizję idealnego miasta.

Rozważaliśmy również nad brutalną, ale jednocześnie często konieczną, krytyką realizacji Miasta w ramach rewitalizacji przestrzeni publicznych. Społecznicy dotkliwie i mocno punktują wszystkie te potknięcia ale czy należy ich zdanie spychać w niepamięć? Czy może powinniśmy wreszcie zacząć bardziej ich słuchać, bo zauważają to, czego Miasto nie zauważa? Może powinniśmy zacząć ich traktować jak prawdziwy miejski skarb? Wnioski zarówno wśród panelistów, jak i przybyłych na panel dyskusyjny uczestników były jednoznaczne: czerpmy ze społeczników jak najwięcej bo wszystkim nam wyjdzie to na dobre!

Spotkanie odbyło się w Bibliotece Odyseja. Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność i żywą dyskusję.

Blok tematyczny „Łódź – Moje miasto. Przestrzeń wokół domu, szkoły i miejsca pracy” to okazja idealna do zastanowienia się nad naszym najbliższym miejskim otoczeniem. Aby zainspirować młodych mieszkańców Łodzi do rozważań na temat przestrzeni miejskiej zaprosiliśmy uczniów Szkoły Podstawowej nr 175 im. H. Ryla na warsztaty urbanistyczne.

Najpierw opowiadaliśmy o trendach w światowej urbanistyce i o tym jak ważne jest kompleksowe planowanie miast. Potem porozmawialiśmy o tym jak powinna wyglądać przestrzeń wokół nas i jakie warunki powinna spełniać by być nie tylko ładną ale i funkcjonalną. Wyjaśniliśmy ideę miasta 15-minutowego, według której wszelkie sklepy, usługi, placówki i praca, czyli wszystko to, czego na co dzień potrzebujemy, znajdują się w odległości kwadransa od miejsca, w którym mieszkamy. W efekcie codzienne sprawy można załatwić szybko, bez korzystania z samochodu. Poprawia się jakość życia mieszkańców, zyskują na tym wszyscy, zyskuje na tym środowisko. Po części teoretycznej i dyskusyjnej przyszedł czas na projektowanie. Uczestnicy warsztatów dostali zadanie zaprojektowania miasta 15-minutowego i wykonali zadanie bezbłędnie! Zaplanowali m.in. ulice, parki i skwery, a mając do dyspozycji specjalne klocki stworzyli również budynki czy mosty.

Bardzo dziękujemy Agnieszce Wojtas za przeprowadzenie a wszystkim uczestnikom za udział w warsztatach i za mądre zaprojektowanie tylu miast! Tylko na tych jednych warsztatach powstało wiele projektów, a wszyscy bogatsi jesteśmy o nowe pomysły.

Wszystkie te wydarzenia zorganizowaliśmy w ramach projektu „Łódź Wczoraj – Dziś – Jutro. Rewitalizacja 2.0”, finansowanego z budżetu miasta Łodzi.