Przejdź do treści

Łódź na ekranie – Łódź filmowa. Tak było!

Ze względu na bogactwo obecnych tutaj stylów architektonicznych przestrzeń miejska w Łodzi znakomicie pełni rolę różnorodnych plenerów filmowych. Łódź obecna jest w ogromnej ilości filmów, seriali, teledysków i reklam; „gra samą siebie”, a także – co szczególnie interesujące – „występuje” na ekranach „w roli” przedwojennej Warszawy, Lwowa, Wiednia oraz współczesnego Londynu, Paryża, Nowego Jorku… W Łodzi znajdują się ważne instytucje filmowe: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Muzeum Kinematografii, Muzeum Animacji Se-Ma-For, Filmoteka Narodowa, Łódzkie Centrum Filmowe, Wytwórnia Filmów Oświatowych, studia produkujące filmy (m.in. Opus Film, Anagram Film i inne), Łódź jest również Miastem Filmu UNESCO. Wszystko to sprawia, że filmowa historia naszego miasta jest niezwykle bogata, dlatego motywem przewodnim trzeciego bloku tematycznego projektu „Łodź Wczoraj – Dziś – Jutro. Rewitalizacja 2.0” był właśnie film. W ramach bloku „Łódź na ekranie – Łódź filmowa” zorganizowaliśmy dwie wycieczki, trzy warsztaty i jeden panel dyskusyjny. We wszystkich wydarzeniach łącznie wzięło udział ponad 150 osób! Zapraszamy do krótkiego podsumowania wszystkich atrakcji.

Na spacerach dedykowanych tematyce „Łodzi na ekranie” odwiedziliśmy zarówno słynne, jak i nieoczywiste miejsca, które pojawiły się w filmach, serialach, teledyskach i reklamach oraz lokalizacje ważnych filmowych instytucji. Wysłuchaliśmy też opowieści o tajemnicach filmowego planu, ekranowej magii, anegdot i historii o Łodzi – mieście filmu UNESCO, stolicy polskiego filmu.

W ramach tego bloku zorganizowaliśmy również panel dyskusyjny, którego gośćmi byli: dziennikarka Agata Gwizdała, aktorka filmowa i teatralna Gabriela Muskała, operator filmowy i reżyser Piotr Szczepański oraz menedżer i animator kultury Sławomir Fijałkowski. Podczas panelu porozmawialiśmy o Łodzi filmowej zarówno ogólnie, jak i w kontekście przemian na przestrzeni dziesięcioleci. Wymieniliśmy swoje spostrzeżenia na temat powstałych w Łodzi filmów i niepowtarzalnych scenerii jakie do tej pory zaoferowała Łódź filmowcom z kraju i ze świata. Podjęliśmy się próby porównania dawnej Łodzi z obecną Łodzią pod względem atrakcyjności dla filmowców, i przeanalizowaliśmy filmowe wady i zalety miasta, które przechodzi gruntowną rewitalizację. Staraliśmy się też odpowiedzieć na pytanie czy przed Łodzią Filmową drzwi bardziej stoją otworem, czy wręcz przeciwnie, są przed nią zamykane. Z jednej strony przecież obecnie w Łodzi powstają nowe filmy fabularne, seriale i teledyski, powstaje tu również Narodowe Centrum Kultury Filmowej, utworzono tu oscarowy szlak turystyczny, a Łódź jest na prestiżowej liście Miast Filmu UNESCO. Z drugiej strony jednak lokalne stworzyszenia i organizacje nie otrzymują wystarczającego w ich mniemaniu wsparcia by móc aktywnie działać. Wspólnie z panelistami oraz uczestnikami panelu zgodziliśmy się, że Łódź ma ogromny potencjał filmowy, ale do jego wykorzystania potrzebna jest znacznie większa współpraca pomiędzy instytucjami miejskimi a organizacjami lokalnymi. Panel poprowadził przewodnik po Łodzi i filmoznawca Bartek Damian Mielniczek. Spotkanie odbyło się w kinie Charlie.

Nic bardziej charakterystycznego dla Łodzi jak… łódzkie podwórka! Dlatego tym razem na warsztaty zabraliśmy małych Łodzian na podglądanie co „w podwórkach piszczy” a przy okazji też na małą sesję fotograficzną. Odkrywaliśmy dotąd nieznany potencjał miejsc mniej lub bardziej znanych, a nawet zupełnie nieoczywistych… Między typową studnią a nowoczesnym woonerfem, między poezją rozsypujących się komórek i trzepaka a wypieszczonymi rabatkami i modnymi muralami, między wczoraj a dziś, jest wiele niuansów. Profesjonalne oko i wrażliwość fotografki Agnieszki Cytackiej na nasze miasto są gwarancją nietuzinkowych ujęć. Ze wszystkich fantastycznych kadrów wkrótce wybierzemy te najlepsze i zrobimy z nimi kalendarz na 2023 rok.

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w naszych spacerach, warsztatach i panelu dyskusyjnym! Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach, w naszym harmonogramie znajdziecie wszystkie terminy.

Projekt „Łodź Wczoraj – Dziś – Jutro. Rewitalizacja 2.0” realizowany jest z budżetu miasta Łodzi, Więcej o projekcie przeczytacie tutaj.