Przejdź do treści

Łódź Robotnicza – Fabrykancka – Postindustrialna. Tak było!

Zakończyliśmy pierwszy blok tematyczny projektu „Łodź Wczoraj – Dziś – Jutro. Rewitalizacja 2.0”, poświęcony Łodzi robotniczej, fabrykanckiej i postindustrialnej. W ramach tego bloku zorganizowaliśmy dwie wycieczki, siedem warsztatów i jeden panel dyskusyjny, a we wszystkich wydarzeniach łącznie wzięło udział aż 188 osób! Przed Wami małe podsumowanie.

Podczas wycieczek, które poprowadził przewodnik Bartek Damian Mielniczek, poznawaliśmy wyjątkową historię naszego miasta, obserwowaliśmy ukończone już inwestycje, realizowane w ramach programu rewitalizacji, i rozmawialiśmy o wyzwaniach, jakie Łódź ma teraz przed sobą. Przemieszczając się po łódzkich ulicach zobaczyliśmy i usłyszeliśmy, jakie zmiany przeszło miasto, które prawa miejskie otrzymało już prawie 600 lat temu, narodziło się – jako ważny ośrodek przemysłowy – 200 lat temu, a później stało się „polskim Manchesterem”, „czerwoną Łodzią”, „polskim Detroit”, „liderem rewitalizacji”, i w przyszłym roku świętować będzie wielki jubileusz.

W czasie wspaniałej podróży „wehikułem czasu” byliśmy w miejscach, które nie zmieniły się właściwie wcale oraz odwiedziliśmy miejsca, które zmieniły się niezwykle. Dotarliśmy też do miejsc, w których dopiero powstaną nowe ulice i wielkie inwestycje. Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych wycieczek za ten wspólnie spędzony czas!

W opowieści o historii Łodzi przez wiele lat narracja o fabrykantach występowała jako ta dominująca. Gdzieniegdzie znajdowano wzmianki o robotnikach, ale nie wydawali się oni istotnym elementem łódzkiej układanki. Zmiana zaczęła się kilka lat temu. Coraz częściej patrzy się na historię pracownic i pracowników łódzkiego przemysłu, a także upamiętnia ich w przestrzeni miejskiej. Skąd taka zmiana – oraz jak właściwie wyglądało życie większości łodzian w okresie Łodzi wielkoprzemysłowej, i co właściwie stało się w roku 1989, i jakie miało to konsekwencje dla tkanki miejskiej Łodzi – o tym rozmawialiśmy z wybitnym łódzkim historykiem, autorem wielu książek i publikacji naukowych, dr. Kamilem Śmiechowskim z Instytutu Historii UŁ. Panel poprowadził Kosma Nykiel – łódzki działacz społeczny i urbanista.

Prowadzący Kosma Nykiel i dr Kamil Śmiechowski to duet mistrzowski! Razem przybliżyli nam historię Łodzi z perspektywy robotników – opowiedzieli o tym, czy ich los był faktycznie tak zły, jak się mówi, i o tym dlaczego pamięć o fabrykantach przez pewien czas zupełnie przesłoniła tą o ich pracownikach. Zapoczątkowali dyskusję na temat tego jak stworzyć nową, bardziej zbalansowaną i inkluzywną narrację o historii Łodzi, która pozwoli na silniejszą identyfikację łodzian z miastem. To był fascynujący wieczór! Dziękujemy publiczności za tłumny udział w spotkaniu (ledwo starczyło krzeseł na sali!), a Bibliotece Odyseja za wspaniałą gościnę. Zapraszamy na kolejne takie spotkania, koniecznie zaglądajcie do harmonogramu naszych wydarzeń!

W tematyce oscylującej wokół Łodzi robotniczej, fabrykanckiej i postindustrialnej zrealizowaliśmy również warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży, polegające na nagraniu nowej, współczesnej wersji „Prząśniczki”. Młodzi uczestnicy warsztatów, pod czujnym okiem artysty muzyka Bartosza Gułaja, najpierw nauczyli się gry na afrykańskich bębnach a potem wspólnie zagrali i zaśpiewali w profesjonalnym studio nagraniowym!

Praca co prawda nie była łatwa, ale pewne jest, że wszystkim sprawiła dużo frajdy! Efektem kilkudniowej pracy dzieci i młodzieży jest oczywiście nowa wersja „Prząśniczki”, do której odsłuchania zapraszamy tutaj: LINK DO PRZĄŚNICZKI.

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych naszych wydarzeniach.

Projekt „Łodź Wczoraj – Dziś – Jutro. Rewitalizacja 2.0” realizowany jest z budżetu miasta Łodzi, Więcej o projekcie przeczytacie tutaj, a harmonogram wydarzeń dostępny jest na tej stronie.