Przejdź do treści

Konkurs fotograficzny „Potęga Łodzi – Power of Łódź”

Fundacja Ulicy Piotrkowskiej, we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi, co roku organizuje renomowany konkurs fotograficzny „Potęga Łodzi – Power of Łódź!”. Na autorów najlepszych prac czekają każdorazowo atrakcyjne nagrody pieniężne, prezentacja fotografii w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego oraz ich publikacja w albumie „Potęga Łodzi – Power of Łódź!” (wydawanym co trzy edycje konkursu).

Łódź jest miastem, które zachowało niezwykłą w skali europejskiej strukturę przestrzenną XIX wiecznego, najdynamiczniej rozwijającego się w tej części świata miasta kreatywnego kapitalizmu. Niezwykłość ówczesnej erupcji budowlanej, biznesowej i przemysłowej jest zapisana w tkance tworzącej historyczne centrum Łodzi: ulicach, kamienicach, podwórkach,pałacach i zespołach fabrycznych. Materialne dziedzictwo Łodzi mimo, że naruszone zębem czasu, zaniedbaniem, czy niedocenianiem pozostaje świadkiem przeszłości, zyskuje i będzie zyskiwało na wartości z każdym dniem.

Fotografie Łodzi to przeważnie szablonowe, „pocztówkowe” wizerunki kilku zabytków powtarzające się jak uporczywa mantra: pałac Poznańskiego, plac Wolności, ulica Piotrkowska lub smutek artystycznie ujętych zrujnowanych zaułków, odrapanych ścian czy staruszków przy śmietniku. Czasem pojawia się radosne zdjęcie współczesnej architektury łódzkiej, bądź zakurzona fotograficzna pamiątka ze starego albumu.

Zadaniem konkursu jest zachęcenie łodzian do zainteresowania się Łodzią i jej̨ imponującą historią. Konkurs każdego roku podzielony jest na dwie kategorie: „do 16 lat” oraz „open”.